Tutaj jesteś
Home > Wiadomości > DNA i ojcostwo

DNA i ojcostwo

Wiadomo, że matka jest matką to każdy wie – przecież sama wydała na świat dziecko. Jednak w sprawie ojca wygląda to już trochę trudniej. Po zapłodnieniu ojciec często nie jest pewny, że faktycznie to on przekazał komórki plemników matce. W takich przypadkach dochodzi do tak zwanego stwierdzenia ojcostwa. Odbywa się to na podstawie badań DNA. Jest to w dzisiejszych czasach najszybszy, najbardziej powszechny jak i przede wszystkim najpewniejszy sposób do określenia ojcostwa. Niestety badanie takie można wykonać dopiero po urodzeniu dziecka. W inny sposób nie da się pobrać próbki, bo przecież jak skoro dziecko znajduje się w łonie matki?

 

W dzisiejszych czasach można się spotkać z kilkoma przypadkami dochodzenia ojcostwa. Jednym z nich jest dochodzenie przez matkę, bo partner się wypiera, bo się rozeszli i ojciec nie chce uznać dziecka, a wiadomo – z powietrza nie da się żyć – potrzebne są alimenty. Ojcowie z reguły bez problemu poddają się takiemu badaniu, jednak, gdy nie chcą tego zrobić to matka składa wniosek do sądu gdzie z nakazu ojciec musi się poddać badaniu.

Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy ojciec uważa, że jest ojcem a matka temu zaprzecza. Ojciec nie może samodzielnie pobrać próbki do badania od dziecka, musi mieć na to zgodę matki. Samodzielne pobranie próbki jest nielegalne, a wynik z takiego badania nie jest żadnym prawomocnym dowodem. Jeżeli matka nie zgadza się na pobranie próbki to często i sąd nie wydaje takiego nakazu. Z ustaleniem ojcostwa trzeba poczekać, aż dziecko dorośnie i będzie mogło samodzielnie podejmować decyzje – żeby się zgodziło na dane badanie.

Trzeci przypadek to taki, w którym małżeństwo jest krótko po rozwodzie, a rodzi się dziecko. Jeżeli zajście w ciążę miało miejsce w trakcie trwania związku małżeńskiego, a małżonkowie są pewni, że nie jest to ich wspólne dziecko to decydują się na badanie genetyczne, aby ojcostwo mógł uznać prawowity ojciec.

Jak widać sprawy ojcostwa są dość trudne do rozstrzygnięcia i często obijają się o drzwi sądu. Najlepiej jest jak partnerzy rozstrzygają takie sprawy między sobą, jednak niestety nie zawsze dochodzą do porozumienia.

Jeśli interesują Ciebie badania DNA: test genodiet, test 40-latka, test fit ON – wejdź na Vitagenum.pl

Dodaj komentarz

Top