Tutaj jesteś
Home > Wiadomości > Pasy i płyty gumowe – czym się charakteryzują?

Pasy i płyty gumowe – czym się charakteryzują?

Pasy gumowe ogólnie dzieli się na gładkie i profilowane. Pasy gładkie mogą mieć spód ślizgowy, mogą być sztywne poprzeczne, olejo i tłuszczo odporne, odporne na wysokie temperatury, odporne na rozdarcia wzdłużne, elewatorowe. Standardowo pasy mają szerokość od 400 mm do 2000 mm. Istnieje możliwość zamówienia pasów o innych parametrach.

Podział pasów gumowych

Pasy gumowe gładkie można podzielić jeszcze na: otwarte, zwulkanizowane w obwód zamknięty, połączone złączem mechanicznym oraz profilowane, w tym z zabierakami, z falbanami i z klinem prowadzącym.

Pasy profilowe

Natomiast pasy profilowane można podzielić na pasy o bardzo różnych profilach oraz pasy do maszyn drogowych. Przykładowo pas o profilu 06-34, jest to tak zwany profil jodełka. Ma szerokość całkowitą od 400 do 800 mm. Szerokość wewnętrzna to od 280 do 340 mm, a odległość między żłobieniami to 280 mm. Innym rodzajem profilu może być model 12-03, czyli jodełka 45 stopni. Maksymalny kąt pracy to 30 stopni. Może pracować w niecce. Minimalna średnica bębnów to 200 mm.

Pasy do maszyn

Pasy profilowane do maszyn występują w trzech wersjach: L44, Y32 oraz L30. Pierwszy z nich ma wysokość 17 mm i szerokość wewnętrzną 440 mm. Druga z nich ma wysokość 32 mm i szerokość wewnętrzną 600 mm. Ostatnia ma wysokość 17 mm i szerokość wewnętrzną 300 mm. Są to standardowe rodzaje pasów gumowych.

Wykorzystanie pasów gumowych

Pasy gumowe wykorzystywane są głównie do transportowania materiałów ciężkich o dużym współczynniku tarcia. Stosuje się je następujących gałęziach przemysłu: górniczym, energetycznym, cementowym, mineralnym oraz rolno-spożywczym.

Wykorzystanie płyt gumowych

Płyty gumowe przeznaczone są do wyrobu podkładek oraz uszczelek działających statycznie w formie nierozciągniętej. Najczęściej występują w kolorze czarnym. Używane do kontaktu z żywnością i wodą pitną mają kolor kremowy oraz miodowy. Mogą być jednobarwne lub dwubarwne (marmurkowe). Powierzchnia płyt jest obustronnie gładka.

Podsumowanie

Pasy i płyty gumowe są wykorzystywane w przemyśle na co dzień. Pierwsze są wykorzystywane głównie w transporcie, drugie w przemyśle spożywczym i do wyrobu uszczelek lub innych elementów tłumiących.

Dodaj komentarz

Top