Tutaj jesteś
Home > Wiadomości > Separatory magnetyczne belkowe

Separatory magnetyczne belkowe

Separatory magnetyczne tego typu najczęściej są wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Służą do wykrywania drobinek metalu w przepływających surowcach. Tego rodzaju wykrywacze są bardzo skuteczne i wydajne. Dzięki temu zapewniają wysoką jakość produktów spożywczych.

Zasady montażu

Separatory magnetyczne belkowe inaczej nazywane są blokami. Mają prostopadłościenny kształt. Służą do wychwytywania drobin metalu ze wszystkich surowców sypkich, takich jak kruszywa, czy rozdrobnione metale kolorowe. Sposób mocowania jest zależny od tego, jakie są warunki techniczne oraz oczekiwania przedsiębiorcy. Najczęściej podwiesza się je nad taśmociągiem. Najlepiej wyłapują żelazne elementy z transportowanej żywności, na przykład owoców, warzyw, czy tytoniu. Jednak tego rodzaju wykrywacze wykorzystywane są również w pozostałych gałęziach przemysłu. Nie tylko w branży spożywczej. Można je zamocować nad przenośnikiem lub na krańcu taśmociągu gdzie materiał zsypuje się po powierzchni belki.

Zasady działania

W pierwszej sytuacji magnetycznie aktywna jest powierzchnia dolna. Natomiast w drugim magnetycznie aktywne są dwie powierzchnie. To znaczy górna i boczna. W tym przypadku przesypywany materiał nie jest spowalniany przez przyczepione do powierzchni wykrywacza zanieczyszczenia. Przyklejają się wyłącznie do bocznej powierzchni separatora. Separatory kaskadowo-progowe stosuje się, w miejscach, gdzie są duże przepływy towarów z dużą ilością zanieczyszczeń.

Budowa separatorów

Belki magnetyczne zrobione są ze stali austenitycznej, szczelnie spawanej. Wysokoenergetyczne magnesy neodymowe wytwarzają pole magnetyczne. Tańsze są magnesy ceramiczne-ferrytowe. Najwyższy współczynnik emitowanej energii w stosunku do masy jest w przypadku spiekanych magnesów neodymowych.

Podsumowanie

Ostatnio bardzo popularne stały się magnesy neodymowe, skonstruowane tak, jak belki magnetyczne. Wykorzystano je między innymi do poszukiwań podwodnych. Separatory magnetyczne belkowe mają zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Doskonale nadają się do wykrywania drobinek żelaza w owocach i warzywach.

Dodaj komentarz

Top