Tutaj jesteś
Home > Wiadomości > Tomasz Kot

Tomasz Kot

Zdjęcie: www.polskieradio.pl

Aktor wszechstronny, odnajdujący się w każdym gatunku filmowym i telewizyjnym, posiadający umiejętność zaprezentowania kunsztu aktorskiego również w krótkiej sekwencji reklamowej. Niemniej jednak Tomasz Kot jest przede wszystkim aktorem filmowym z długoletnim stażem, niekiedy zaskakujący doborem ról. Jego warsztat aktorski jest bardzo szeroki, podobnie jak liczba gatunków filmowych, w których miał okazję zaprezentować go szerokiej publiczności. Tomasz Kot doskonale sprawdza się jako aktor komediowy oraz dramatycznych. Ma na koncie kilka dużych, znakomitych ról.

Teatralne początki

Tomasz Kot rozpoczął swą karierę sceniczną występami na deskach Centrum Sztuki Teatru Dramatycznego w Legnicy, a następnie Teatru Bagatela w Krakowie. Jego umiejętności zostały dostrzeżone, co zaowocowały propozycjami występów na scenach innych teatrów, w tym krakowskim Teatrze Scena STU.

Wraz z kolejnymi występami nadeszły liczne nagrody. W 1996 roku na Barbórkowych Spotkaniach Teatrów w Dąbrowie Górniczej otrzymał nagrodę dla najlepszego adepta występującego na scenach polskich teatrów, a w 2001 wyróżnienie prezydenta miasta Łodzi za występ w na Festiwalu Szkół Teatralnych.

Jeszcze w czasie studiów wystąpił w reżyserowanej przez Jerzego Stuhra sztuce „Wybór” na deskach Teatru Telewizji.

Skazany na bluesa”

Pierwszą, znaczną rolą filmową Tomasza Kota była postać Ryszarda Riedla, wokalisty i frontmana zespołu Dżem. Przejmująca rola człowieka, któremu nie obce były problemy z narkotykami, określanego niekiedy jako „ostatni hippis naszych czasów” uwypukliła doskonały kunszt aktorski Kota, czego rezultatem stały się pojawiające liczne propozycje ról, zarówno serialowych i filmowych.

Tomasz Kot zaczął sukcesywnie pojawiać się w serialach telewizyjnych. Zagrał między innymi w serialach „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”, „Niania”, „Magda M.”, „39 i pół” oraz „Stacja”.

W międzyczasie z powodzeniem kontynuował rozpoczętą jako Ryszard Riedel karierę aktora filmowego.

Hans Kloss contra Zbigniew Religa

W ciągu dekady Tomasz Kot wystąpił w licznych rolach filmowych wcielając się w najrozmaitsze, różnego typu postacie mniej i bardziej przejmujące. Wystąpił między innymi w bardzo popularnych polskich komediach, jak „Testosteron”, „Lejdis”, To nie tak, jak myślisz, kotku”, „Ciacho”, „Jak się pozbyć cellulitu”, „Wojna żeńsko – męska”, „Wyjazd integracyjny”, „Disco Polo”.

Ponad liczne role komediowe, na plan pierwszy wysunęły się szczególnie dwie kreacje – młodego Stanisława Kolickiego podszywającego się pod Hansa Klossa w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż życie” z 2012 roku będący sequelem serialu telewizyjnego oraz przejmująca rola Zbigniewa Religi w zrealizowanym 2014 roku filmie „Bogowie”.

Szczegółowy życiorys na znanyczlowiek.pl – Tomasz Kot.

Poza licznymi rolami serialowymi i filmowymi, Tomasz Kot sukcesywnie bierze udział w nagraniach dubbingowych bardzo popularnych, zagranicznych produkcji dla dzieci. Wcielił się między innymi w postać Romantixa w filmie „Asterix na olimpiadzie”, taty Mikołajka w filmie „Mikołajek” czy Stefana Malutkiego w produkcji „Mysi agenci”.

Więcej informacji o polskich i zagranicznych gwiazdach znajdziecie na stronie www.znanyczlowiek.pl.

Dodaj komentarz

Top