
W dzisiejszych czasach trudno znaleźć coś, co nie zostało wyprodukowane z użyciem jakichkolwiek surowców tworzyw sztucznych. Tworzywa sztuczne na dobre zdominowały rynek. Nic w tym dziwnego – w końcu są niezwykle przydatne w różnych gałęziach przemysłu. Istotną rolę w przemyśle ogrywa również polichlorek winylu. Sprawdź, co warto wiedzieć o nim i o surowcach tworzyw sztucznych!
PCV – poznaj jego historię
W 1835 roku francuski chemik Henri Victor Regnault przeprowadził pierwszy proces polimeryzacji. Otrzymał wtedy biały proszek, którego zastosowanie nie było mu jeszcze znane. Przełom nastąpił dopiero po kilkunastu latach. Przyczynił się do tego Fritz Klatte, który opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Z uwagi na wysokie koszty produkcji, nie zaczęto produkować PCV na masową skalę. Dopiero, gdy udało się opracować zupełnie nową metodę pozyskiwania tego surowca, fabryki z całego świata zajęły się jego tworzeniem. Miało to miejsce dokładnie w latach 30. XX wieku. Od tamtej pory wyroby z PCV towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często się z nimi styka na co dzień. Chociażby na drodze wyroby PCV oddzielają chodnik od szosy, a na parkingach chronią samochody przed uszkodzeniami. Z kolei w domu występują pod postacią listw meblowych, które maskują uszkodzenia mebli. Co niezwykle ważne, właściwości PCV pozwalają na wykorzystywanie go w wielu dziedzinach przemysłu. Różne zastosowania sprawiają, że ten sam surowiec różni się w zależności od tego, gdzie został użyty. Chociażby użyte do produkcji uszczelek bram garażowych PCV będzie zupełnie inne, niż w to przeznaczone do produkcji węża ogrodowego. Dzięki temu, że producenci mają możliwość obrabiania PCV wedle własnych potrzeb, klienci otrzymują to, czego najbardziej potrzebują. Możliwość uzyskiwania określonych właściwości produktów czyni PCV niezwykle praktycznym i uniwersalnym surowcem. W zależności od tego, w jakiej gałęzi przemysłu jest wykorzystywane, może być na przykład giętkie i elastyczne lub trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Co ciekawe, w przemyśle PCV odnosi się do czystego polimeru oraz tworzywa sztucznego zawierającego różne modyfikatory i wypełniacze.
Surowce tworzyw sztucznych – co możemy znaleźć w ofercie różnych dystrybutorów?
Aby wzmocnić właściwości wytwarzanych produktów, przedsiębiorcy często wykorzystują dodatkowo surowce tworzyw sztucznych, mające pozytywnie wpłynąć na jakość artykułów oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Co w takim razie należy do grupy surowców tworzyw sztucznych najczęściej stosowanych podczas produkcji? To między innymi antystatyki, antyblocki oraz stabilizatory UV. Na stronie https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/ możesz dowiedzieć się więcej na ten temat. Znajdziesz tam również surowce tworzyw sztucznych, które z pewnością sprawdzą się w różnych gałęziach przemysłu. Dodatki czyszczące, zapachowe, antybakteryjne i matujące dodatkowo pozytywnie wpływają na cały produkt, sprawiając, że nie pachnie on nieprzyjemnie. Właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywane są przez przedsiębiorców.