
Łazienki o długim i wąskim kształcie są charakterystyczne dla tak zwanego starego budownictwa. Często bywają też wysokie. Najczęściej pojawiające się problemy, z jakimi mamy do czynienia w takich pomieszczeniach to „nieustawność” (często wszystkie sprzęty muszą znajdować się w jednej linii) oraz zaburzone proporcje. Stylowe i minimalistyczne elementy armatury mogą być świetną metodą, aby wnętrze nabrało charakteru. Z pomocą przyjdzie nam kolekcja Axel Doto.
Twórcze ustawienie elementów
Z pewnością możemy objeść na różne sposoby problem, jakim jest mała ustawność długiej i wąskiej łazienki. Jednym z nich prezentujemy tutaj. Jeżeli posiadamy długą i wąską łazienkę, istnieje możliwość nietypowej, jednak wciąż wygodnej instalacji wanny. Zwykłą, długą prostokątną wannę możemy przykładowo obudować z obu stron w taki sposób, by zabudowa, sięgając od ściany do ściany, tworzyła szerokie półki. W celu ułatwienia wchodzenia do wanny, od jej węższych boków możemy wykonać specjalny podest ze schodami.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie zabudowanie węższej ściany kabiną prysznicową (zestawy do zabudowy – odnośnik). Aranżacja wnętrza wykonana w ten sposób nie tylko da nam wygodne i obszerne miejsce do wzięcia prysznica, ale też pozwoli na zwiększenie komfortu użytkowania przez wydzielenie strefy kąpielowej i zdecydowanie poprawi proporcje wizualne łazienki.
Poprawianie proporcji
Drugi problem – zaburzone proporcje wymiarów łazienki – niezwykle dobrze poprawiają odpowiednio rozmieszczone lustra, jak również asymetryczne wykończenie ścian (na przykład pasy lub ukośne wzory na krótszych ścianach). Proponujemy kolory od jasnych do średnionasyconych, ponieważ optycznie poszerzają przestrzeń i czynią ją bardziej „otwartą”. Dość interesujące efekty daje użycie ciemniejszego koloru na krótszych ścianach łazienki, szczególnie jeśli jedna z tych krótszych ścian będzie się znajdowała naprzeciwko drzwi. Kolory ciemne stworzą bowiem wrażenie przybliżenia, natomiast jasne – oddalenia. Co do samych urządzeń sanitarnych, lepiej będzie pozostać przy klasycznej bieli.