Dom pasywny a zastosowanie rolet zewnętrznych

Idea domu pasywnego pojawiła się w ostatnich czasach na fali zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Zminimalizowanie zużycia energii za pomocą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i nowej myśli architektonicznej staje się coraz bardziej popularne, w związku z czym wzrasta liczba budynków mieszkalnych projektowany w ten właśnie sposób.

Podstawowe założenia budowy domu pasywnego

Głównym założeniem tego typu domów jest zastosowanie takich metod budowy, które poprawią parametry oraz systemy już istniejące w danym budynku, zamiast tworzenia nowych rozwiązań, jak wszelkie systemy grzewcze czy instalacje. Dzięki innowacyjnemu podejściu do tematu zagospodarowania przestrzeni tych domów, pobierają one energię z promieniowania słonecznego. Dzięki temu w znacznej większości mogą funkcjonować bez wspomagania dodatkowym ogrzewaniem. Ich pasywność przejawia się zatem w biernym poborze energii słonecznej, której ilość wystarczy do sprawnego funkcjonowania domu pasywnego, posiadającego niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą, zwłaszcza w porównaniu do budownictwa tradycyjnego.

Domy pasywne a polskie warunki klimatyczne

Domy pasywne cieszą się coraz większą popularnością. Również w Polsce idea budowania takich domów wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Jednakże w naszych warunkach klimatycznych i okresowemu występowaniu bardzo niskich temperatur, konieczne staje się czasem niewielkiego układu grzewczego. Niemniej jednak projektanci tego typu domów nieustannie poszukują rozmaitych rozwiązań architektonicznych oraz technologii budowlanych pozwalających zaprojektowanie budynku w optymalny sposób wykorzystujący zasady budowy domów pasywnych.

Jednym ze sprawdzonych sposobów oszczędzania energii cieplnej jest zamontowanie rolet zewnętrznych, których pancerz skutecznie chroni przed nadmierną utratą zimna i stanowi doskonałą izolacją przed dostępem do wnętrza mroźnego powietrza w okresie zimowym. Rolety zewnętrze pozwalają na znaczne ograniczenie strat ciepła przez okno i powierzchnie oszklone, które w około 20% odpowiadają za emisję ciepła z wnętrza budynku.

Zastosowanie rolet zewnętrznych stanowi tym samym jedno z podstawowych rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających budowanie domów pasywnych nawet w trudnych warunkach klimatycznych.

Related Posts

Dodaj komentarz